Škola bezpečné jízdy

Každoročně na našich silnicích umře pěkná řádka lidí, podle statistiky za rok 2005 to byl přibližně každých 8 hodin jeden. Nejvyšší procento z nich byli řidiči osobních automobilu a 90 % nehod způsobila chyba řidiče!

Každých 8 hodin jeden člověk umře

Každý řidič bez výjimky jednou prošel výcvikem v autoškole. Naučili nás dopravní předpisy, nacpali nás pravidly silničního provozu a nějakým záhadným způsobem dokázali, že se auta už nebojíme. Ale je dobře se nebát?

Každoročně na našich silnicích umře pěkná řádka lidí, podle statistiky za rok 2005 to byl přibližně každých 8 hodin jeden. Nejvyšší procento z nich byli řidiči osobních automobilu a 90 % nehod způsobila chyba řidiče!

Jiné zvyky v zahraničí než u nás

Přeneseně řečeno: Když si u nás člověk pořídí auto, tak s ním prvních několik dní stráví objížděním všech kamarádů a známých; když si v cizině koupí nové auto, tak je běžným zvykem zajet si do školy bezpečné jízdy a vyzkoušet si své auto v méně standardních podmínkách.

Znáte Vaše auto?

  • víte, jak bude vaše auto reagovat při smyku?
  • jak dobržďuje při zhoršených podmínkách?
  • nakolik vaše auto ovlivňuje elektronika místo vás?

Ztotožni se s autem

Jedna moje známá nedávno vyprávěla, jak se v pubertě styděla chodit se skleněnými láhvemi do obchodu, vrátit je. Měla totiž někde v podvědomí, jak jí maminka vždycky s úšklekem ukazovala jejich sousedku, která měla několik dětí, moc se o ně nestarala a neměla moc peněz. Ta chodila kolem jejich domu s láhvemi, vracet je. A má známá pak podvědomně nevnímala to, že ta žena se nehlídala a neuměla hospodařit s penězi, pouze to, že vracela láhve.

Řekl bych, že u nás pořád existuje trend, že každý, kdo by se chtěl dozvědět něco více o svém autě a o tom jak bude reagovat v nezvyklých situacích, je považován za troubu, který neumí řídit.

Chcete žít?

Odhaduje se, že za jeden den, ve kterém absolvujete kurz školy bezpečné jízdy, se sníží pravděpodobnost vašeho selhání o 10—20 %. To znamená, že se 2 lidé z 10 díky jednomu dni takového tréninku vyhnou dopravní nehodě, případně zabrání, aby měla větší následky. Stojí to za zamyšlení?

Jednorázový kurz bezpečné jízdy

  • můžete se zúčastnit jak ve všední dny, tak o víkendech
  • základní kurz je jednodenní, ale doporučuje se více účastí
  • dopoledne se většinou probírá teorie a odpoledne se jede „naostro”
  • někde mají i doprovodný zábavný program jako motokáry apod.
  • jízdy probíhají ve vlastním autě, i když v některý školách bývá možnost si navíc vyzkoušet i jiné

Kde hledat?

  • existují po celé České Republice, případně mají celorepublikovou působnost
  • na výcvik mají vyhrazen speciální prostor, často letištní plochy

Něco málo na konec

Častá věta bývá: „Mě se to stát nemůže.” Možná znáte někoho, kdo má trvalé následky zranění utrpěného při dopravní nehodě. Určitě najdete alespoň ve vzdáleném okolí někoho, kdo už havaroval. Zeptejte se jich. Všichni si tuto blbost mysleli taky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9691 (vitejdoma.cz/rodina#8592)


Přidat komentář