Schodiště

Při řešení schodiště se postupuje odshora dolů, je tedy třeba mít představu i o tom, jak schodiště vyústí do vyššího patra. Schody si můžete pořídit i jako zpestření terénu na zahradě.

Schodiště

Bydlíte-li v domě, který nemá jen jedno patro, jistě patří k jeho vybavení schody, schodiště, schůdky nebo aspoň žebřík - ten většinou na půdu. Takové schodiště by mělo plnit nejen svou funkci přepravovatele do vyšších nebo nižších pater, ale zároveň by v bytě nebo domě nemělo působit jako pěst na oko.

Vě většině případů hraje velkou roli prostor, který nám omezuje výběr, ale i v těchto případech je na trhu spousta možností, jak si zvoli schůdky, které by zapadly do prostředí našeho domu.

Truhlářství Horák - obec Hartvíkovice

Majitelem firmy, která se zabývá výrobou schodů a schodišť z řeziva nejrůznějších dřevin je pan Jiří Horák. Zákazníkům se snaží nabídnout jen to nejlepší – váš příbytek nebo kancelář ozvláštní dřevo bukové, dubové, javorové, jasanové a mnoho jiného. Firma již 5 let dováží do zemí EU. Vyrábějí schody do novostaveb, ale také i do rekonstruovaných bytů. Specilizují se na výrobů schodů na zakázku přesně dle Vašich požadavků.

Veškeré bližší informace, která Vás o firmě zajímají se dozvíte nastránkách www.schody-cz.eu. Nabídka této firmy je rozmanitá a využít můžete jejich truhlářské práce, které Vám profeisonálové této firmy nabízí.

Věříme, že budete s jednáním, přístupem, ale také s vykonanou práci jistě spokojeni a budete se na firmu pana Jiřího Horáka obracet častěji.

Správné řešení

Podle volného místa tak můžeme volit:

 • tvarování ramene celého schodiště
 • počet jednotlivých stupínků
 • šířku schodů
 • provedení a uchycení do ramene schodiště

Při řešení schodiště se postupuje odshora dolů, je tedy třeba mít představu i o tom, jak schodiště vyústí do vyššího patra. Schody si můžete pořídit i jako zpestření terénu na zahradě.

Možné materiály k použití

Základními materiály, ze kterých se vyrábí většina typů schodišť je:

 • beton
 • kov
 • sklo
 • dřevo
 • plasty

Při betonovém schodišti se jednotlivé stupně obkládají kachličkami, dřevem nebo kobercem.

Dřevěná schodiště působí nejlépe při zakomponování do interiéru bytu, ale dřevo se z různých důvodů může uvolnit i rozpadnout. Z toho důvodu je zpevňováno na kritickým místech kovem.

Celokovové schodiště nebo kombinace kovu a skla vypadá naopak majestátně, ale cena je v tomto případě daleko vyšší.

Ideální šířka jednoho stupně je 27 cm a jeho délka 18 cm. Čím větší plocha chodidla se dá na schody položit, tím je schodiště pohodlnější.

Technické parametry schodiště

Schodiště tvoří ramena a podesty

■Ramena schodiště Ramena se skládají ze stupňů - schodů. Na jednom rameni má být lichý počet stupňů a celkový počet stupňů by neměl být víc, než 15 nejvýše může být maximálně 18 schodů. Při větším počtu se schodiště dělí mezi podestami na více ramen. Minimální šířka ramene je 90 centimetrů (doporučená 120 cm, aby se na něm mohli dva lidé bezpečně vyhnout). Sklon ramene by neměl přesáhnout 35 stupňů. Vodorovná část stupně, na kterou šlapeme, se nazývá stupnice (nebo nášlap) a její šířka by měla být 26 cm (minimálně 21 cm). Svislá část, která je vidět při pohledu zpředu (u některých typů schodišť může chybět) se nazývá podstupnice. Pro bezpečný pohyb po schodech se spoléháme na pravidelný rytmus, proto jsou výšky a šířky všech schodů stejné. Musí-li přesto některý schod vyrovnat zůstatkový výškový rozdíl, pak by to měl být vždy ten první. Pokud by to byl poslední, hrozí nebezpečí zakopnutí. Před prvním a za posledním stupněm musí být dost místa. Jeden vyrovnávací stupeň je špatným řešením, protože se o něj zakopává. U schodišť zakřivených (točitých) je tvar nášlapů lichoběžníkový a mění se u jednotlivých schodů. Musí-li být schody točité, pak po pravotočivých stoupáme pohodlněji a bezpečněji, než po levotočivých. Tento typ schodiště má menší nároky na prostor, ale chůze po něm vyžaduje větší pozornost.

■Schodišťové zábradlí Schodiště podle normy musí být vybaveno zábradlím. Držadlo (madlo) se umisťuje do výšky 1 až 1,2 metru nad úrovní schodů. Čím jednodušší je dělení zábradlí, tím lépe schodiště působí. Jako výplň normy povolují i horizontální příčky, které však malé děti lákají k lezení. Proto se doporučují svislé příčky s rozestupem 12 centimetrů nebo plné zábradlí.

Výběr a typ schodišť

 • Páteřová schodiště

U tohoto schodiště je možno nastavit jednotlivě stupně na výšku i do patřičného směru. Tím lze dosáhnout prakticky jakéhokoliv tvaru. Středové elementy na páteři schodiště jsou z kovu, stupně ze dřeva.

 

 • Kazetová schodiště

Nosný rám je tvořený zábradlím a rozpěrkami. Znáte je z úřadů, v rámech jsou většinou kachličky nebo plech, který by neměl klouzat.

 

 • Vřetenová schodiště (točitá)

Na trubku, která je uprostřed, se napojí pouzdra, na něž se připevní stupně. Posledním horním dílem je podesta, za kterou točité schody drží ve stropě. Výhodou je, že se vměstná i do stísněných prostor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9681 (vitejdoma.cz/rodina#8491)


Diskuze a zkušenosti

jirinka | 24.08.2015 12:10
obklad betonového schodiště dobrý den, sháním firmu na obklad schodiště. nevím, jestli to vůbec jde sehnat jen na obklad a na zábradlí. schody máme vybetonované a chtěli bychom obklad a vhodné zábradlí. ještě nevíme, jestli obklad dřevem nebo kamenem. jen hledáme možnosti. díky za radu.

Kamila Loukotová | 13.09.2015 20:55
obklad Dobrý den, my jsme byli spokojeni s firmou, která je někde z jižní Moravy..já si teď přesně nepamatuji název té firmy, ale to bych Vám nějak zjistila. Zabývají se výrobou grafoskla, to je to speciální sklo, které lze využít snad všude. My ho volili do kuchyňské linky, ale vím, že obklad a výplň zábradlí dělají taky,protože na prodejně měli vzorky, a to i ve více provedení.


Přidat komentář