Rychlovarná konvice

Dříve se užívalo ponorných vařičů, které však nebyly bezpečné z toho důvodu, protože po dosažení varu se sami nevypínaly. U rychlovarné konvice toto zajišťuje tepelný spínač, který v případě varu přeruší přívod elektrické energie.

Nejrychlejší způsob ohřev vody

Jedinými společnými body mezi čajníkem a varnou konvicí zůstává ohřev vody (dodržujete pitný režim?) a složení ze dvou částí. Zatímco u čajníku je to konvice a pískátko, u rychlovarky kromě tělesa zhustakdy potřebujeme podstavec, který je napojen na přívodní šňůru. Některé původní typy konvic však měly tuto šňůru napojenu přímo na tělo konvice, což znemožňovalo jednoduchou manipulaci.

Pár minut a je to hotový

Dříve se užívalo ponorných vařičů, které však nebyly bezpečné z toho důvodu, protože po dosažení varu se sami nevypínaly. U rychlovarné konvice toto zajišťuje tepelný spínač, který v případě varu přeruší přívod elektrické energie. Kromě toho tento spínač plní funkci bezpečnostní pojistky, protože nedovolí aby se konvice zapnula bez toho, aniž by obsahovala vodu. U lepších konvic se setkáme dokonce ještě se zajišťovacím spínačem, čímž se bezpečnost zvyšuje.

Nejdůležitější součástí rychlovarných konvic je topné těleso, které při výkonu od 1500 do 2500 wattů, mění elektrickou energii na tepelnou. Topné těleso má většinou spirálovitý tvar a je uvnitř nádoby umístěno na boku.

Nedílná součást většiny domácností

Jak už bylo řečeno, rychlovarná konvice se stala nedílnou součástí většiny domácností, kanceláří a provozoven s rychlým občerstvením, přestože jejím používáním dochází k velkému odběru elektrického proudu. Neznamená to však zátěž pro vaši peněženku, protože z pohledu spotřeby energie je rychlovarná konvice úspornější (ohřívá se totiž pouze voda, ne okolí a nádoba).

Množství odebrané energie znamená spíše nebezpečí u elektrických rozvodů, které jsou nesprávně zapojené nebo už mají nejlepší léta za sebou. Pokud jsou v jednom obvodu dva nebo dokonce tři podobné energetické „vysavače”, mohou být problémy s přetížení této sítě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9684 (vitejdoma.cz/rodina#8510)


Přidat komentář