Pozor na hoaxy

Často mají hoaxy mnoho společného s takzvanými městskými mýty, tedy přitažlivými, ovšem nepravdivými příběhy, které si lidé vypráví odjakživa. Jistě znáte příběh zločinců, kteří jezdili v černé sanitce a unášeli náhodné oběti, aby jim vyoperovali orgány.

Přeposíláte zprávy?

Udělali jste to, že jste zprávu opravdu přeposlali dál? Pak vás napálil takzvaný hoax (z angl. podvod, žert, mystifikace). Hoax je zjednodušeně řečeno nevyžádaná e-mailová zpráva, obsahující falešné varování - nejčastěji před počítačovým virem, ale nejenom před ním, obsah bývá různorodý.

Často se lze setkat s hoaxy, které nabízejí zdarma určitou službu nebo zboží (mobilní telefony, notebooky atd.) za podmínky, že e-mail rozešlete určitému počtu lidí. Dalším typem hoaxů jsou řetězové dopisy štěstí a návody na rychlé zbohatnutí (pyramidové hry).

Často mají hoaxy mnoho společného s takzvanými městskými mýty, tedy přitažlivými, ovšem nepravdivými příběhy, které si lidé vypráví odjakživa. Jistě znáte příběh zločinců, kteří jezdili v černé sanitce a unášeli náhodné oběti, aby jim vyoperovali orgány. Více či méně věrohodných městských mýtů existují tisíce. Většinou se šíří ústním podáním, avšak v poslední době se k veřejnosti stále častěji dostávají prostřednictvím Internetu.

Prevence proti viru

Zpět k hoaxům: ptáte se, jak jej poznat? Není to složité, protože drtivá většina takovýchto zpráv má nemálo společných rysů, mimoto můžeme říci, že jsou psány takříkajíc přes kopírák, nikdy nechybí tyto tři náležitosti:

  • Popis viru nebo nebezpečí - čím techničtěji je působení popsáno, tím větší je pravděpodobnost že mu uživatelé uvěří - a začnou panikařit. Každý trochu zkušenější uživatel počítačů by jim však řekl, že se jedná o technicky nerealizovatelné nesmysly.
  • Odkaz na důvěryhodný zdroj - například Microsoft upozorňuje, CNN varuje. .. takřka nikdy nechybí, protože dodává zprávě punc důvěryhodnosti.
  • Žádost o další šíření - což není problém, a otravný dopis se tak může během chvíle dostat k desítkám lidí, které máte zahrnuty v adresáři.

Jak rozpoznat vir

Příkladem hoaxu, varujícího před neexistujícím počítačovým virem, je následující text, který obsahuje mnoho logických chyb. Mimochodem: jedná se o mutaci, podobný text koloval v mnoha verzích.

  • Virus Budweiser

    Pozor - je na světě nový vir BUDWEISER.
    Tato informace přišla včera ráno od Microsoftu. Prosím předejte ji každému, o kom víte, že má přistup k Internetu. Možná dostanete zdánlivě neškodný šetřič obrazovky, Budweiser, nazvaný BUDDYLYST.ZIP. Jestliže ano, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ JEJ NEOTEVÍREJTE, ale okamžitě jej vymažte. Jestliže jej otevřete, ztratíte všechno, co máte na Vašem PC. Harddisk bude úplně zničen a osoba, která Vám poslala zprávu, bude mít přístup k Vašemu jménu a heslu přes Internet. Pokud je nám známo, virus se dostal do oběhu včera ráno.

    Je to nový virus a mimořádně nebezpečný. Prosím, okopírujte tuto zprávu a pošlete ji e-mailem každému, koho máte ve svém adresáři. Musíme udělat vše, abychom tento virus zastavili. AOL potvrdil, jak je tento virus nebezpečný a neexistuje žádný antivirový program, který by jej zničil. Prosím podnikněte veškerá opatření a předejte tuto informaci Vašim přátelům, známým a kolegům v práci (Mimochodem, dokážete zkrotit své spolupracovníky?).

První kroky k jeho odstranění

Nejlepší, co můžete provést, je smazat jej - zabráníte tak exponenciálnímu šíření, které obtěžuje příjemce a zbytečně ztěžuje servery a internetové spojení. Eventuelně napište odesílateli, že jde o falešnou zprávu a požádejte jej, aby nikomu podobné zprávy v budoucnu neposílal.

Nejhorší druhem hoaxu jsou ty, které cynicky zneužívají lidské city. Tedy nejrůznější dopisy štěstí (pokud tento e-mail okamžitě nerozešlete na deset adres, do měsíce se vám stane neštěstí!) nebo e-maily typu žádající o dobročinnou podporu - člověk umírající na obtížně léčitelnou nemoc dostane za každý e-mail pět centů - málokterý autor hoaxu si uvědomuje, že mnohé z odeslaných zpráv naplňují skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy.

 

Ptáte se, proč jsou e-maily s žádostí o pomoc pouhými výmysly? Protože nikde není uvedena kontaktní adresa na humanitární organizaci nebo nadaci a hlavně není technicky realizovatelné zjistit skutečný dosah daného e-mailu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9661 (vitejdoma.cz/rodina#8083)


Přidat komentář