Pokládání dlažby

Při zjišťování počtu dlaždic, jež budete potřebovat, byste se měli také zamyslet nad tím, jakou podobu chcete dát okraji podlahy, popř. přechodu mezi podlahou a stěnou. Zvykem bývá nalepit na zeď úzký pruh vhodných dlaždic.

Doporučujeme:

 • Stavební firma NOiR INTERIÉR s.r.o. Olomoucký kraj -tel.:+420 775 664 043 Nabízí kompletní rekonstrukce, přestavby bytů a domů. Zhotoví návrhy bytových a nebytových interiérů včetně** realizace**. Výroba nábytku, prodej oken a dveří včetně příslušenství. Plastová, hliníková okna a dveře značky Slovaktual. Realitní činnost.
 • Izolace střech Praha - Tepelná izolace foukaná minerální vata IZOSPOL od firmy** ABD Izospol** je za nejlepší cenu. Izolace foukanou minerální vatou je rychlá a dokonale pokryje celý izolovaný prostor. Bez nepořádku v domě provedeme izolaci dutiny trámových stropů, izolace pod pultovou střechu,** izolaci vazníkových konstrukcí** a izolují i další nepřístupná místa. Izolují také dvojplášťové střechy panelových a bytových domů,jednoduše, bez pracného rozdělávání střechy a za velmi nízkou cenu.

 • Stavební firma Hájek s.r.o. Liberec - Hlavní činností firmy je : provádění bytových staveb,novostavby rodinných domů,** rekonstrukce bytů** a rekreačních chalup, půdní vestavby, provádění zateplených fasád, zpracování projektové dokumentace,rodinné domy, přístavby, půdní vestavby, garáže, inženýrská činnost, zajištění stavebního povolení, včetně všech příslušných vyjádření a povolení, vykonávání funkce stavebního dozoru.

 • Koutný - Stavby s.r.o. Hořovice,Beroun a okolí - Stavební firma , která** provádí všechny druhy staveb.Také vypracování **projektové dokumentace , vyřídí za Vás stavební povolení nebo ohlášení stavby , vypracuje** cenovou nabídku** dle Vaších fin.možností , dále možnost** provedení hrubé stavby** i stavby na klíč.Dodají stavební systém Durisol včetně montáže.Možnost zaškolení firmy , která Vám provádí vaší stavbu.

 • Stavební práce Chrudim - Firma pana** Antona Bogáňa** provádí mnoho různorodých prací. Realizuje zateplování fasád, panelových i rodinných domů, namontuje vám i sádrokarton, obloží vám nově koupelnu, položí dlažbu nebo postaví celý nový dům. Dále provádí veškeré** zednické práce.**

Pokládání dlažby

Kameninové dlaždice jsou kvalitní – a místnosti, již krášlí, dodávají zvláštní nezaměnitelnou atmosféru. A důvod: teplé barevné tóny mají různé odstíny mezi okrovou, červenou a hnědou a mají příjemně matný, nenásilně působící povrch. Proto se tyto dlaždice používají především pro obývací prostory a méně často pro koupelny.

Vybrat si můžete dlaždice různých velikostí a tvarů od čtvercového až po obecně čtyřúhelníkové. A není to u tohoto materiálu žádná vada, jestliže materiál jedné části vykazuje jemné odchylky barevného tónování: právě to velké plochy oživí a učiní je zajímavějšími.

Pokládat dlažbu lze dvěma způsoby: konvenčním způsobem do maltového lůžka – nebo lepením na rovný podklad speciálním lepidlem na dlaždičky, s nímž se velmi snadno pracuje. A dokonce můžete dlaždičky nalepit na již existující podlahu z PVC. Nerovné podklady však musíte vyrovnat položením 12 mm tlustých dřevotřískových desek, odolných vůči vlhkosti.

Pokládání dlažby - Příprava pro pokládání dlaždic

 • Vyměřte podlahu a vypočítejte počet potřebných dlaždic, jakož i dlaždic, jež přilepíte na zeď u podlahy.
 • Nerovný podklad srovnejte zalitím podlahy jemným betonem.
 • Dlaždice položte do cementové malty na betonový podklad.
 • Krajní dlaždice si připravte a rozřežte až nakonec.
 • Připevněte dlaždice tvořící patku na zeď.

Alternativní postup:

 • Podklad vyložte dřevotřískovými deskami odolnými vůči vlhkosti.
 • Při lepení nanášejte tenkou vrstvu lepu.
 • Spáry vyplňte a vyhlaďte.

Pokládání dlažby - Nutné nářadí a materiály

Materiál:

 • Jemný beton pro podklad
 • Maltu pro spárování nebo 12 mm silné, vodovzdorné dřevotřískové desky
 • Dlaždice
 • Dlaždice pro patku
 • Lepidlo na dlaždice
 • Pomocné kříže pro spáry
 • Laťky

Nástroje:

 • Zednickou lžíci
 • Vodováhu
 • Řezačku na dlaždice
 • Štípací kleště na dlaždice
 • Pryž na spáry
 • Kartáč nebo koště
 • Zubovou stěrku
 • Houbu

Pokládání dlažby - Zamyslete se nad koupí dlažbou

Při zjišťování počtu dlaždic, jež budete potřebovat, byste se měli také zamyslet nad tím, jakou podobu chcete dát okraji podlahy, popř. přechodu mezi podlahou a stěnou. Zvykem bývá nalepit na zeď úzký pruh vhodných dlaždic. Od některých – ne ode všech – typů kameninových dlaždic existují i speciální dlaždice pro přechod z podlahy na stěnu – dlaždice zalomené. Takovýto přechod nalézá uplatnění zejména v prostorách více vystavených vlhkostí působení vlhkosti, neboť usnadňuje čištění.

V obytných místnostech dostávají přednost spíše obvyklá řešení: jako patku na zeď připevníte běžnou dřevěnou podlahovou lištu.

V místnostech s trvale rozmístěným, popřípadě do velkých celků spojených nábytkem, jako např. v kuchyních, je přechod na zeď žádoucí vždy jen u neobestavěných stěn. Za kuchyňskou linkou by byla patka z dlaždic či dřevěné lišty spíše na zábranu.

Čím více koutů, rohů a výstupků místnost má, tím pracnější je pokládání patkových dlaždic. V takových případech je dřevěná lišta pořád tím nejjednodušším a zároveň nejlacinějším řešením.

Pokládání dlažby - Menší rada

S dlažbou začněte uprostřed pokoje. První řada se položí podél osy pokoje, kolmo k ní, právě tak prostředkem místnosti, na ní navazuje řada druhá. Pro lepší orientaci si vyznačte na podlahu čáru pomocí nakřídovaného provazu.

Pokládání dlažby - Jak narovnat povrch

Na nerovný podklad byste měli nejdříve nanést jemný beton, jehož povrch musíte přesně vodorovně zarovnat. Proto nejdříve položte rovnací či nivelační latě ve vzdálenostech asi 60 až 80 cm. Latě zasaďte do jemného betonu. Pomocí vodováhy a vodovážné lišty můžete latě srovnat tak, aby ze všech stran určovaly přesně vodorovnou plochu. Hrudky jemného betonu pod rovnacími latěmi by měly být pod latěmi rozmístěny v malých odstupech tak, aby se latě nepronášely. Jinak se vám nepodaří vytvořit podklad skutečně rovný a celá práce bude přes veškerou pečlivou přípravu a vynaloženou námahu nadarmo.

Pokládání dlažby - Pokládaní dlaždic do lůžka z malty

Mezi rovnací latě naneste podkladový či jemný beton na předem navlhčený základ. Beton, koupený nejlépe jako hotová směs, smísíte s vodou tak, aby byl spíše „suchý”, naneste zednickou lžící a pak uhladíte pomocí hladítka nejdříve nahrubo. Poté povrch vyhladíte a srovnáte pomocí krátké latě, již budete dle potřeby posunovat krátkými pohyby tam a zpátky po rovnacích latích.

Ihned poté můžete smíchat s vodou maltu, kterou rovněž lze koupit v podobě hotové práškové směsi – a po částech (asi jeden metr čtvereční najednou) nanesete v tenké vrstvě na podkladový beton.

Protože po stále ještě vlhkém betonu budete muset chodit, měli byste si na rovnací latě položit pracovní prkno.

Kameninové dlaždice pokládáte v rovnoměrných rozestupech do lůžka z malty a průběžně vyrovnáváte jejich výšku pomocí vodováhy. Rovnací latě postupně odstraňujte, vzniklé spáry vyplňte trochu sušším betonem. Pak na něj můžete nanést řidší maltu.

Musíte-li v krajní řadě dlaždice řezat, rozměřte si každou dlaždici přesně na místě, kam patří, jen tak se můžete vyhnout tomu, aby vznikla okrajová spára, jež nebude rovnoměrná a bude dle okolností buď příliš široká, či příliš úzká.

Pokládání dlažby - Řezání dlaždiček

Pro proříznutí dlaždiček krajní řady potřebujete speciální řezačku na dlaždice. Můžete si ji vypůjčit: tímto nástrojem lže řezat dlaždičky zcela bez obtíží – a navíc velmi přesně. Jestliže však musí být z dlaždice vylomeny jen kousky kvůli trubce nebo rohu, musíte dlaždici upravit ručně.

Potřebujete k tomu štípací kleště na dlaždičky: musíte z dlaždice vyštipovat jeden malý kousek po druhém až k předkreslené čáře. Štípací kleště musí být ostré, vyštipované kousky nesmí být příliš velké: v opačném případě by byla práce ztížena a dlaždice by mohla znenadání prasknout.

Pokládání dlažby - Vyplňování spár

Vyspárování se provádí teprve tehdy, když je položená celá podlaha. Nejdříve spáry vyplňte poměrně suchou maltou, kterou do spár nanesete smetáčkem či kartáčkem. Poté téměř tekutou maltu nanesete pomocí spárovací pryže a zatlačíte do spár.

Nechte maltu trochu zavadnout, tedy ztvrdnout, a teprve poté omyjte povrch houbou. Zbývající lehký šedý nános odstraňte pomocí čistidla na kámen. Poté dlaždice ošetřete leštícím přípravkem.

Pokládání dlažby - Obklad do slabého lůžka

Nejmodernější postup obkládání stěn či podlah je tzv. pokládání do tenkého lůžka: dlaždice drží na tenké vrstvě speciálního lepidla.

Tento postup předpokládá naprosto rovný podklad. Nerovnosti nemohou být tenkou vrstvou lepidla zahlazeny. Chcete-li tímto způsobem obložit dlaždicemi rovnou podlahu z PVC, můžete lepidlo nanést přímo na krytinu. Pakliže však vaše podlaha není rovná, měli byste, dříve než začnete s pokládáním dlaždic, připevnit k podlaze jednu vrstvu vodovzdorných třískových deset, tlustých 12 mm.

Desky z dřevotřísky musíte položit naprosto přesně, aby se nepohnuly ani při rázovém namáhání, a nevznikly tak znovu nerovnosti. Lepidlo nanášejte pomocí zubové stěrky: různá tloušťka ve vrstvě lepidla umožňuje v případě potřeby dlaždici mírně posunout.

Rovnoměrnou šířku spár zajistí spárové kříže. Tyto malé kříže z umělé hmoty jsou nižší než dlaždice a mohou ve spárách zůstat, budou-li na závěr při vyspárování překryty maltou.

Doporučujeme:

 • Stavební firma NOiR INTERIÉR s.r.o. Olomoucký kraj -tel.:+420 775 664 043 Nabízí kompletní rekonstrukce, přestavby bytů a domů. Zhotoví návrhy bytových a nebytových interiérů včetně** realizace**. Výroba nábytku, prodej oken a dveří včetně příslušenství. Plastová, hliníková okna a dveře značky Slovaktual. Realitní činnost.
 • Izolace střech Praha - Tepelná izolace foukaná minerální vata IZOSPOL od firmy** ABD Izospol** je za nejlepší cenu. Izolace foukanou minerální vatou je rychlá a dokonale pokryje celý izolovaný prostor. Bez nepořádku v domě provedeme izolaci dutiny trámových stropů, izolace pod pultovou střechu,** izolaci vazníkových konstrukcí** a izolují i další nepřístupná místa. Izolují také dvojplášťové střechy panelových a bytových domů,jednoduše, bez pracného rozdělávání střechy a za velmi nízkou cenu.
 • Stavební firma Hájek s.r.o. Liberec - Hlavní činností firmy je : provádění bytových staveb,novostavby rodinných domů,** rekonstrukce bytů** a rekreačních chalup, půdní vestavby, provádění zateplených fasád, zpracování projektové dokumentace,rodinné domy, přístavby, půdní vestavby, garáže, inženýrská činnost, zajištění stavebního povolení, včetně všech příslušných vyjádření a povolení, vykonávání funkce stavebního dozoru.

 • Koutný - Stavby s.r.o. Hořovice,Beroun a okolí - Stavební firma , která** provádí všechny druhy staveb.Také vypracování **projektové dokumentace , vyřídí za Vás stavební povolení nebo ohlášení stavby , vypracuje** cenovou nabídku** dle Vaších fin.možností , dále možnost** provedení hrubé stavby** i stavby na klíč.Dodají stavební systém Durisol včetně montáže.Možnost zaškolení firmy , která Vám provádí vaší stavbu.

 • Stavební práce Chrudim - Firma pana** Antona Bogáňa** provádí mnoho různorodých prací. Realizuje zateplování fasád, panelových i rodinných domů, namontuje vám i sádrokarton, obloží vám nově koupelnu, položí dlažbu nebo postaví celý nový dům. Dále provádí veškeré** zednické práce.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9703 (vitejdoma.cz/rodina#8897)


Přidat komentář