Paměť RAM

Pokud máte starý počítač, který používá malé paměťové moduly typu SIMM, dávejte si pozor ještě na jednu věc - k dostání jsou paměti obyčejné a paměti označované jako EDO. Tyto dva typy paměti nejsou mezi sebou kompatibilní.

Paměť RAM

Proto dostatek operační paměti RAM by měl představovat jeden z nejdůležitějších hledisek při sestavování či kupování nového počítače.

Paměť do staršího počítače

Když dokupujete paměť do staršího počítače, dobře se podívejte jakou paměť už máte v počítači nainstalovanou. Jednotlivé druhy paměti (SIMM, DIMM SDRAM, DDR apod.) nejsou mezi sebou kompatibilní.

Malé paměťové moduly

Pokud máte starý počítač, který používá malé paměťové moduly typu SIMM, dávejte si pozor ještě na jednu věc - k dostání jsou paměti obyčejné a paměti označované jako EDO. Tyto dva typy paměti nejsou mezi sebou kompatibilní, i přesto že jdou osadit do stejné patice.

Fyzicky se tyto paměti od sebe neliší, EDO paměti mají pouze na modulu příslušné označení. Paměti tohoto typu najdete u počítačů 386, 486 a AMD K5 a Intel Pentium.

Pamět SDRAM

U pamětí typu SDRAM je už situace trochu jednodušší. U těchto pamětí se můžete setkat se dvěma typy paměti - SDRAM PC100 nebo PC133.

Paměti se liší v rychlosti, přičemž rychlejší 133MHz paměť je zpětně kompatibilní s SDRAM PC100. Pokud k pomalejší paměti přidáte paměť rychlejší, tak celý systém poběží na frekvenci nejpomalejší paměti.

Starší základní deska

V případě SDRAM pamětí můžete ale přece jen na jednu záludnost narazit - starší základní desky s čipovými sadami VIA KT133 apod. nemusejí podporovat oboustranné moduly (moduly, které mají paměťové čipy instalované po obou stranách desky). V případě že takovýto modul vložíte do základní desky, která jej nepodporuje, přijdete o polovinu kapacity vložené paměti.

Základní deska paměť sice přijme a bude s ní normálně pracovat, ale pouze s její jednou stranou, tedy poloviční kapacitou. Proto ještě dnes někteří výrobci vyrábějí staré jednostranné moduly.

Žádné riziko

U pamětí DDR a DDR2 se již nemusíte obávat téměř žádného rizika. Na vzájemnou nekompatibilitu narazíte výjimečně. Moduly tak můžete kombinovat dle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí.

Stejně jako u modulů SDRAM i zde ale platí, že celý systém vždy poběží na rychlosti nejpomalejšího modulu. Pokud tedy zkombinujete moduly DDR266 a DDR400, připravíte se o značnou část výkonu modulu DDR400, který poběží pouze na frekvenci 266MHz místo 400 MHz.

Dualchannel

Trochu jiná situace nastává, pokud základní deska, do které budete paměť instalovat podporuje tzv. dvoukanálový přístup do paměti (Dualchannel). Aby vše běželo tak jak má, instalované moduly by měly mít stejnou velikost i pracovní frekvenci. Řada předních výrobců navíc prodává tzv. Dualpacky neboli sety dvou modulů, které jsou již od výroby odzkoušené, že spolu bez problémů fungují v dvoukanálovém režimu. Výkonnostní nárůst dvoukanálového režimu je skutečně nezanedbatelný a pohybuje se kolem 30 %.

Časování pamětí

Kupované paměťové moduly by také měli mít i stejné hodnoty časování. Časování pamětí má na jejich výkon totiž stejný vliv jako frekvence, na které je provozujete. Čím je časování pamětí nižší, tím jsou moduly rychlejší. A stejně jako jinde platí, že celkové časování se vždy odvíjí od nejpomalejšího modulu v systému.

Notebook - paměťový modul

Naprosto odlišná je situace u notebooků. Ty používají moduly SO-DIMM, které jsou už na první pohled od všech běžných paměťových modulů odlišitelné. Jsou podstatně kratší, především kvůli úspoře místa, kde v notebooku hraje roli každý centimetr.

SDRAM, DDR a DDR2

Paměťové moduly SO-DIMM se opět dělí na SDRAM, DDR a DDR2. Bohužel s kompatibilitou modulů různých značek a různých notebooků to není tak snadné jako v případě pamětí pro desktopové počítače. Pokud chcete paměť pouze rozšiřovat, je vždy nejlepší cestou vzít s sebou notebook do prodejny a na místě hned příslušný modul vyzkoušet.

Týká se to především pamětí SO-DIMM SDRAM, kde jsou problémy s kompatibilitou největší. Chybu samozřejmě neuděláte ani pokud vezmete notebook na odzkoušení pamětí DDR nebo DDR2. 

Nutná kompatibilita

V případě že chcete paměť celou vyměnit, je vždy dobré se podívat k výrobci notebooku, který by měl mít na svých webových stránkách uvedené, jaké paměti, a od kterých výrobců jsou s jeho notebookem kompatibilní a odzkoušené.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9662 (vitejdoma.cz/rodina#8084)


Přidat komentář