Nízkoenergetické domy za cenu bytu

V poslední době dochází k rozvoji domů s nízkou spotřebou energie, a to nízkoenergetických domů. Vzhledem k neustálému navyšování cen za energie lze očekávat, že se tento trend bude stále častěji prosazovat a nízkoenergetické domy budou více rozšířeny.

Přemýšlíte, jaký dům koupit či si nechat postavit? Jestli klasický**, dřevostavbu nebo dokonce nízkoenergetický? Mnoho lidí stále pořádně neví, co vlastně znamená pojem **nízkoenergetický dům. Pod pojmem nízkoenergetický dům si můžete představit stavbu, která je charakteristická nízkou spotřebou energie na vytápění, která je oproti klasickým novostavbám poloviční, ne-li menší. Jestliže však obýváte starší dům, přestěhováním do nízkoenergetického domu ušetříte na vytápění až 75% energií, někdy i více.  Nízká spotřeba energií na vytápění není však jedinou výhodou nízkoenergetického domu. Takový dům v sobě totiž zahrnuje komfort bydlení, ekologické hledisko, finanční úsporu a kvalitu stavebního materiálu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh paliva pro vytápění nízkoenergetického domu, vždycky ušetříte. To je zapříčiněno menšími tepelnými ztrátami obvodovými konstrukcemi domů a taky menšími ztrátami větráním. Pokud si nízkoenergetický dům pořídíte, již budete takřka nezávislí na růstu cen energií. Nízkoenergetické domy využívají pro vytápění velmi účinnou otopnou soustavu. Celkové náklady vynaložené na stavbu takového typu dobu se dají téměř srovnat s náklady potřebnými pro klasickou stavbu nového domu.

Proč si pořídit nízkoenergetický dům

Volba koupit nebo si nechat postavit nízkoenergetický dům se vždycky vyplatí. Finance, které do výstavy takového domu vložíte, se Vám v budoucnu vrátí za ušetřené peníze na vytápění.  Postavit však kvalitní nízkoenergetický dům není vůbec jednoduché. Taková stavba v sobě spojuje jak moderní stavební technologie, tak zateplovací systémy. V současné době se klade důraz na to, aby nízkoenergetický dům byl nejen co nejvíce úsporný z hlediska spotřeby energie, ale aby bydlení v takovém domě bylo maximálně pohodlné a zdravé. A právě všechny tyto požadavky splňuje nízkoenergetický dům.

Nízkoenergetické domy za cenu bytu?

Proč ne. Pokud se rozhodnete nechat si postavit rodinný dům na klíč, v nabídce profesionálních firem zabývajících se výstavbou nízkoenergetických domů jistě naleznete a budete si moct vybrat takové, které budou cenově odpovídat bytu. Cena jistě záleží na velikosti domu, která se odvíjí od metrů čtverečních. Tak například za necelý milion je v současné době možné pořídit nízkoenergetický dům o zhruba 50 metrech čtverečných, s jednoduchým dispozičním řešením o dvou pokojích, kuchyni a koupelně, pokud se tedy do stavby takového domu pustíte svépomocí. Když si pár set tisíc korun připlatíte, můžete mít nízkoenergetický dům postavený firmou. Pokud jste mladý pár bez dětí, osaměle žijící osoby nebo kdokoliv, kdo nepotřebuje mít v domě 3 koupelny a 4 ložnice, a přesto toužíte po komfortu, je to možnost právě pro Vás. Jistě je lepší představa bydlet v krásném novém nízkoenergetickém domě s výhledem do lesů než v posledním patře paneláku s výhledem do oken dalšího domu na sídlišti. A když si uvědomíte, že cena může být stejné, jistě není co řešit.

Jestliže Vás stavba a celkově kutilství baví a nechcete dávat peníze za výstavbu nízkoenergetického domu stavební firmě, můžete si takový dům postavit sám. Jistě to přináší určité úspory a mnohdy ne malé. Před samotnou stavbou ovšem důkladně zvažte, jak moc nízkoenergetickým stavbám rozumíte a zda jste schopen postavit takovou stavbu tak, aby splňovala svůj nízkoenergetický účel. Závěrečná funkčnost takové stavby totiž závisí na velkém množství faktorů, mimo jiné i na správném a kvalitním provedení všech konstrukčních detailů.

Výhody a nevýhody nízkoenergetických domů

Mezi hlavní výhody nízkoenergetických domů patří zejména úspora nákladů na vytápění. Nízkoenergetický dům Vám dále poskytne tepelnou pohodu, nenáročnou obsluhu vytápění, tyto domy jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, podléhají kratší otopné sezóně, a náklady na výstavbu nízkoenergetického domu se dají srovnat s náklady na výstavbu klasické novostavby.

Mezi nevýhody patří skutečnost, že nízkoenergetické domy jsou náročnější na výstavbu a proto se příliš nedoporučuje postavit si dům svépomocí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9787 (vitejdoma.cz/rodina#9931)


Přidat komentář