Něco málo z historie o toaletním papíru

Před tímto objevem a zahájením sériové výroby se používalo k účelům, u kterých je každý rád osamocen, doslova všechno, na co pomyslíte. Luxusními potřebami byla vlna, krajka nebo konopí, ....

Původ a historie toaletního papíru

Téměř automaticky v našich zeměpisných šířkách saháme po bílé, žluté, zelené, modré, růžové, vzorované a jinak ozdobené ruličce při návštěvě „oné místnosti”. Možná ani netušíme, že za její původ vděčíme Číňanům, kteří toaletní papír začali vyrábět ve 14. století. Zatím se tedy jednalo o domáckou výrobu.

První továrna na výrobu toaletního papíru je spojována se jménem Američana Josepha Cayetta a stalo se tak v roce 1857. Zřejmě nadšení z prvenství způsobilo to, že jméno pana Cayetty bylo vytištěno na každém kousku této toaletní potřeby, i když každému je jasné, jak tento sortiment nakonec končil.

Vývoj a změny v toaletním papíru

Před tímto objevem a zahájením sériové výroby se používalo k účelům, u kterých je každý rád osamocen, doslova všechno, na co pomyslíte. Luxusními potřebami byla vlna, krajka nebo konopí, méně majetní používali trávu, seno, kusy starých hader, vodu, sníh, slupky z kukuřic nebo jiných rostlin, mech a obzvlášť drsní jedinci kameny, písek nebo dřevěné hobliny či mušle. V tomto světle se pozdější náhražky v podobě novin a dalších tiskovin, které sice pouštějí tiskařskou čerň, ale nerašplují, jeví jako útěk z pekla.

Rovněž bylo třeba mít u některých národů na paměti, která ruka je jídelní, podávací, třepací a jinak společenská a která zahlazuje stopy trávícího traktu, čili je kontakt s ní velice nehygienický někdy až společensky a zdravotně nevhodný.

Luxus současné doby

Přes své různé vývojové fáze (od roku 1942 se vyrábí klasický dvouvrstvý toaleťák) se tento nezbytný kousek záchodů, toalet a sociálních zařízení propracoval ke své současné podobě. Jeho nejdůležitější vlastnosti jsou ty, že je snadno absorbující a dá se spláchnout do kanalizačního systému, aniž by ho ucpal. Vyrábí se už výhradně z recyklovatelných materiálů a dvojitá vrstva je už standardní, i když můžeme narazit i na jednovrstvý.

Pokud si chcete dopřát luxus, vaše pozadí určitě ocení vatovaný, navoněný nebo vzorkovaný toaletní papír, který může být napuštěn léčivy a dalšími látkami, šetrnými k vašemu organismu. V devadesátých letech se začal na britských ostrovech používat i speciálně vlhčený papír, který se stal nejvyšší toaletní špičkou v této kategorii.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9689 (vitejdoma.cz/rodina#8549)


Přidat komentář