Mikrovlnné trouby

Ještě než však mikrovlnky pronikly do domácností, musely se nejdříve zmenšit a bylo třeba vyřešit i chlazení magnetronu. Poté bylo ještě třeba dokázat, že při ohřevu netrpí zdraví okolostojících osob v důsledku záření.

Původ a vznik trouby

Pravidlo, že ty nejdůležitější věci se rodí mimoděk, náhodou a shodou okolností, platí pro mikrovlnky měrou vrchovatou. Tyto trouby používající k tepelnému zpracování potravin elektromagnetické záření, totiž vznikly při vynalézání zdroje pro britské radary.

Tento přístroj se jmenoval magnetron a těsně po válce zjistil Percy Spencer, který se snažil přijít na zlepšení tohoto zařízení, že elektomagnetické vlny zahřívají prostor daleko od zdroje.

Elektromagnetické vlny

Aby si svůj postřeh ověřil, začal umisťovat vedle magnetronu potraviny. Vyzkoušel mimo jiné i kukuřici a i když s použítím elektromagnetických vln vyrobil popcorn, který lítal po celém jeho pracovišti, začal uvažovat, jak záření využít ještě lépe.

Nejpraktičtější se ukázalo sestrojit uzavíratelnou krabici, ze které nejenom že neunikalo ohřívané jídlo, ale ani elektromagnetické paprsky. Ty pronikají okamžitě až dovnitř ohřívaného jídla, není tedy třeba tolik času, jako třeba při tepelném zpracování na plynovém vařiči, kde teplo proniká do potraviny postupně.

Další maličkostí, která umožňuje dokonalejší prohřání jídla, je otočná plošina, vlny zahřívají váš oběd či večeři rovnoměrně.

Bezpečí nebo nebezpečí mikrovln

Ještě než však mikrovlnky pronikly do domácností, musely se nejdříve zmenšit a bylo třeba vyřešit i chlazení magnetronu. Poté bylo ještě třeba dokázat, že při ohřevu netrpí zdraví okolostojících osob v důsledku záření.

V polovině 70. let zaznamenaly mikrovlnné trouby mohutný rozmach v USA a o pět let později na starém kontinentě.

  • Mikrovlnné trouby ohřívají i rozmrazují

    S mikrovlnkama se dají vařit i náročnější pokrmy, ale především se používají na ohřev polotovarů a zmražených jídel, ideální jsou pro tzv. fast foodová jídla.

Využití mikrovln

Kromě jídla se dá v mikrovlnkách sušit i průmyslové zboží jako tabák, textil nebo kůže.

Zajímavosti ze světa

Rozhodně se v nich nesmí sušit domácí mazlíčci! Jak zjistila jedna paní, která chtěla svého psíka zbavit přebytků dešťové vody. Že to nebyl zrovna dobrý nápad zjistila po pár minutách, protože zvíře explodovalo stejně jako zrnko kukuřice.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9672 (vitejdoma.cz/rodina#8397)


Přidat komentář