Laserová klávesnice

Kdyby vám to někdo ukázal, neuvěříte. Ano, ta černá krabička s jedním tlačítkem o rozměrech 35 × 92 × 25 milimetrů je klávesnicí. Konec diskuze. No dobrá. To co vidíte na obrázcích je pouze projekční jednotka.

Líbil se vám Star Trek?

A hlavně – líbily se vám jejich dotykové laserové klávesnice? A co ovládací panel, terý používal Tom Cruise v Minority report? Budoucnost se nám zase o kousek přiblížila…

O co vlastně se jedná

Společnost VKB vyrobila zařízení, které přímo před vámi, na vašem stole, vytvoří laserový obraz klávesnice a po připojení k počítači, notebooku, PDA (více o PDA a jeho fungování v příslušném článku) či kvalitnímu mobilu funguje jako velmi stylová náhrada klávesnice!

Charakteristika

Kdyby vám to někdo ukázal, neuvěříte. Ano, ta černá krabička s jedním tlačítkem o rozměrech 35 × 92 × 25 milimetrů je klávesnicí. Konec diskuze. No dobrá. To co vidíte na obrázcích je pouze projekční jednotka. Ta vám poté, co ji postavíte na rovný povrch (má čidlo, které kontroluje, zda se dotýká podložky) a zapnete, vykreslí pomocí laserových paprsků obrázek virtuální klávesnice.

Synchonizace s PC či PDA

Zařízení se dá použít u většiny PDA (i některých mobilů) s dostatečnou softwarovou výbavou. Podmínkou je, že ty musí podporovat funkci bluetooth. Samozřejmě je možnost spojení i s PC či notebookem, ale to už byste dělali spíše pro efekt, než pro praktické využití. Dostanu se k tomu, proč.

Speciální softwar PDA

Po nainstalování speciálního softwaru do PDA zapnete projekční jednotku. Vytvoří se obraz klávesnice a rozbliká se modrá dioda na horní straně projekční jednotky. Pak postupujete podle návodu, připojení má několik možností. Ve finále přestane dioda blikat a už jen svítí. Můžete psát.

Princip fungování klávesnice

Klávesnice se objeví přibližně ve vzdálenosti 6 cm od samotné jednotky. Tvoří ji dva paprsky. První vám na stole klávesnici vykresluje a druhý snímá vaše pohyby a vyhodnocuje je. Psaní jde bez problémů, můžete si i zapnout zvuky při stisknutí „klávesy”.

Hodnocení klávesnice

Klávesnice je samozřejmě anglická a nepodporuje české znaky. Obsahuje šipky, ale ne už numerickou klávesnici, celkem má 63 tlačítek. Rozložení je stejné, jako u běžné počítačové (systém QWERTY).

Psaní všemi deseti si ovšem údajně moc neužijete. Zaprvé vám chybí zpětná vazba (žádné drážky na tlačítkách F a J tady logicky nenajdete) a hlavně to není moc příjemné. Při psaní několika prsty se ovšem používá výborně. Bez problémů fungují i dvojkombinace typu CTRL + C.

Základní podporované operační systémy a kompatibilita

 • MS Windows 2000/XP/NT/98
 • Palm OS verze 4.x a 5.x (Tungsten T3, T5, Zire 72, Treo 650, Xpore M68)
 • Pocket PC 2001 a 2002 (HP iPaq h5550, h2210, h1940, rx3417, rx3715, hz4700, h6300, Dell AMIX x50, x50V, XDA II, MDA Compact)
 • Symbian Series 60 (Nokia 6680, 6630, 6260, 3650, 6600, 7650)
 • Symbian UIQ (Sony Ericsson P800, P900, P900i a P910i , Motorola A1000)
 • Windows Mobile (Motorola MPx220)

Pro koho byla vyrobena

Původně byla navržena pro práci ve zdravotnictví, kde je třeba mít sterilní prostředí (víte, že klávesnice a telefon obsahují nejvíce bakterií z celé kanceláře či dokonce domácnosti?), ale využije ji každý, kdo potřebuje psát do PDA delší poznámky a hodně se přesunuje. Přece jen, nosit klasickou klávesnici pro PDA už tak pohodlné není. Také doporučujeme pro všechny fajnšmejkry a fandy moderní techniky. Prostě to stojí za ten pocit. I když je otázkou, jestli i za ty peníze… Cena se pohybuje kolem 5 000 Kč.

Základní informace

 • rozložení – QWERTY, 63 kláves, anglické znaky
 • světelný zdroj – červený diodový laser
 • rozměry klávesnice – přibližně 295 x 95 mm
 • vzdálenost od projekční jednotky – 60 mm
 • viditelnost – až do 600 luxů okolního osvětlení
 • rychlost – až 400 znaků/minutu
 • efektivní zdvih kláves – 2 mm
 • detekce stisknutí více kláves současně – ano
 • napájení – vestavěná nabíjecí Li-Ion baterie (nabíječka je součástí balení)
 • výdrž baterie – až 2 hodiny psaní
 • rozhraní – BlueTooth v 1.1 class 2
 • dosah komunikace – až 9 metrů
 • rozměry – 90 x 34 x 24 mm
 • hmotnost – 90 gramů

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9690 (vitejdoma.cz/rodina#8562)


Přidat komentář