Domácí kino

Jakým způsobem se necháte inspirovat výše zmíněnými možnostmi při sestavování vašeho domácího kina, záleží pouze na vás, na vašem přání (a představách zbytku rodiny), ale také jistě na finančních možnostech a prostoru.

Konečně zážitek z filmu v pohodlí domova

Termín domácí kino nebo Home Cinema fascinuje ženy a muže stejným způsobem. Je v něm uloženo, že se jedná o kino na doma. Konečně zážitek z filmu v pohodlí a příjemné atmosféře, to je geniální! Co je za tímto pojmem skryto, však není nikde přesně definováno.

Někdo si pod tímto pojmem představí 100 Hz širokoúhlou obrazovku s úhlopříčkou 71 cm a dva stereo reproduktory, nadšenci pak neustoupí z požadavků jako kino sedačky, projektor pro velký obraz a vyzrálá zvuková aparatura. Koneckonců, vy se musíte rozhodnout, co pro vás znamená kvalita domácího kina.

Součásti domácího kina

Jakým způsobem se necháte inspirovat výše zmíněnými možnostmi při sestavování vašeho domácího kina, záleží pouze na vás, na vašem přání (a představách zbytku rodiny), ale také jistě na finančních možnostech a prostoru. Možná, že mít domácí kino bylo donedávna exkluzivní záležitostí, dnes lze však pořídit systémy pro (téměř) každou peněženku a pro splnění různých představ.

Od kompletní nabídky obchodu s elektronikou za rohem hodně pod 30 000 Kč až po individuálně vytvořenou sestavu v ceně několika stovek tisíc. Takže se nenechte odradit. Pro vlastní domácí kino potřebujete vybavení, které vám zajistí kinu blížící se obraz a zvuk mezi vašimi čtyřmi zdmi.

Sestavy domácího kina se od „bačkorového kina” odlišují v následujícím:

  • Obraz by se měl přiblížit poměrům v kině. To znamená širokoúhlý a, pokud je to realizovatelné, větší (avšak nemusíte nutně dospět k velkému projekčnímu plátnu).
  • Co se zvuku týče, sází kina a tvůrci filmů na prostorový zvuk, který by mělo být možné vnímat co nejlépe i doma.
  • Navíc potřebujete pro domácí kino „zdroj obrazu”, který se postará o filmový zážitek. Může to být DVD přehrávač, digitální satelitní přijímač atd.

    Toto všechno vlastně nijak zvlášť světem nehýbe a tato zařízení lze pořídit za pár tisícovek. Předtím však, než vyhodíte domácí televizor a rozhádáte se s rodinou kvůli přestavbě obývacího pokoje na kinosál, ještě jedna úvaha.

Dostatečný prostot v domácnosti

K zobrazení obrazu můžete samozřejmě použít také projektory a velká projekční plátna, předpokladem je však dostatečně velký prostor a různé instalace. Ten, kdo projektor nemá nebo nechce, může v jistých případech lépe vyjít s širokoúhlým televizorem nebo projekčním televizorem. Pokud jsou finanční možnosti velmi omezené, postačí také televizor, který již uživatel vlastní.

Prostorový zvuk v obývacím pokoji

Abyste zažili u kino scén prostorový zvuk (např. dunící kroky v hale nebo cvaknutí vypínače), nevystačíte si se stereofonními reproduktory televizoru nebo Hi-Fi sestavy. Pro správné přehrávání zvuku musíte sáhnout po tzv. Surround systému se speciálními reproduktory a potřebnými zesilovači. Přesto, že je potřeba rozmístit více reproduktorů, lze prostorový zvuk v obývacím pokoji stylově realizovat.

Zda namontovat reproduktory na zeď nebo umístit na stojáncích do prostoru je otázku vkusu. Moderní technika umožňuje vyrábět reproduktory, které nejsou o moc větší než krabice od kostkového cukru, ale dokáží obývací pokoj zaplnit zvukem.

Tři kroky k vlastní sestavě kina:

Předtím než dojde na detaily a vybavení jednotlivých komponent, měli byste krátce popřemýšlet, abyste bezhlavě neminuli cíl.

  • Nejdřív si ujasněte vaše vlastní požadavky a podmínky (prostor, cenový limit atd.).
  • Sežeňte si informace o jednotlivých zařízeních a jejich cenách a ujasněte si jakou techniku chcete pro sestavu použít (projektor nebo širokoúhlý televizor, typ reproduktoru atd.).
  • Nechte si poradit v odborném obchodě a nechte si jednotlivé komponenty sestavit. Zde by vám také měli případně pomoci zařízení optimálně nainstalovat a nastavit.

    Ideální je, pokud si dražší sestavy můžete vyzkoušet ve vašich prostorách, abyste mohli posoudit dojem z nich.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9657 (vitejdoma.cz/rodina#8058)


Přidat komentář