Digitální videokamera

Většina kamer, zvláště pak některé z vyšší kategorie, obsahují určité funkce, které jsou určené pro lidi, kteří nikdy nepřipojí kameru ke svému počítači kvůli možnosti upravovat záznamy. Funkce si můžeme roztřídit do tří hlavních skupin.

Řady výhod digitální videokamery

 • Rozlišení

  Kvalita rozlišení obrazu je typicky měřena v „řádkovém rozlišení”. Čím více řádků, tím je lepší obraz. VHS má rozlišení 240 řádků, 8mm kamery mají 220 řádků, videokamera S-VHS má 400 řádků a digitální videokamery mají 500 řádků.

 • Snadné spojení s počítačem

  Moderní digitální videokamery byly navrženy tak, aby se snadno domluvily s počítačem. Všechny digitální videokamery podporují FireWire, které umožňuje snadné propojení vašeho počítače a digitální videokamery, které je po zapojení ihned funkční. Windows XP rozpoznají kameru, a i když nemáte nainstalovaný žádný software, můžete použít k přenesení videa Windows Movie Maker.

 • Bezeztrátová kvalita

  Přenesením videa z kamery na počítač se neztrácí jeho kvalita. Obraz na počítači je přesným duplikátem toho, co bylo zaznamenané na videokameře. Kontrastuje to s digitalizací analogového obsahu, kde se kvalita zrnění odvíjela v závislosti na použitém hardwaru, a digitální výhoda je jasná.

 • Malé rozměry kamer

  Protože digitální video je komprimované, mohou být kazety a nahrávací mechanismy mnohem menší než srovnatelné analogové technologie. Digitální videokamery mají delší životnost baterie než většina srovnatelných analogových kamer.

Bezpochyby je důležité si uvědomit rozpočet

Při koupi digitální videokamery budete mít nepochybě na mysli rozpočet. Jakmile ho doděláte, skončíte u videokamery, doplňků, kazet, softwaru pro počítač a možná několika hardwarových aktualizací (jako například karta FireWire).

Ačkoliv je pro začátek snadné se nechat unést, pokusím se vás přesvědčit, abyste většinu peněž dali za samotnou kameru.

Software můžete zakoupit později a hardware do počítače je poměrně jednoduchá záležitost. Naproti tomu digitální videokamera je jednorázová investice, kterou později není možné aktualizovat nebo povýšit (až na vzácné výjimky). Z tohoto důvodu vám navrhuji, abyste větší část peněž utratili za videokameru – kupte nejlepší videokameru, kterou si můžete dovolit, soustřeďte se na funkce, které hned můžete využít, ale i na ty, ke kterým se dopracujete později.

Výběr kamery dle funkcí

Většina kamer, zvláště pak některé z vyšší kategorie, obsahují určité funkce, které jsou určené pro lidi, kteří nikdy nepřipojí kameru ke svému počítači kvůli možnosti upravovat záznamy. Funkce si můžeme roztřídit do tří hlavních skupin.

 • Režim zabarvení záznamu

  Některé kamery nabízejí zaznamenat stopáž černobílé, hnědě (nažloutlý tón, který vytvoří dojem letitého filmu), mozaiku, zrcadlení, zanechání stopy a celou řadu dalších efektů. Ve skutečnosti všechny tyto efekty mohou být k dispozici v nějakém programu pro úpravu videa, které jsou dnes k dostání.

  A co v případě, že chcete použít stopáž pro něco, co vyžaduje barvu, jako součást větší videomontáže? Tak to nemůžete. Ignorujte všechny speciální možnosti stopáže na kameře – zaznamenejte stopáž v „normálním” režimu a pracujte s nápady při dalším zpracování.

 • Efekty „výskání”

  Výrobci kamer se ve snaze udělat záznam videa vzrušující implementovali něco, co rád označuji jako efekt „výskání”. Typicky o nich budou mluvit vzrušeně prodavači – aby „odlišili”, že tato kamera je „lepší”, než tamta. Budou tam věci jako vložení statického rámu kolem obrazu. To má stejný význam jako ladění barev popsané dříve.

 • Komunikace

  Některé videokamery začínají být dodávány se zabudovanou bezdrátovou komunikací, zpravidla se jedná o Bluetooth. Teoreticky, pokud máte telefon s Bluetooth, budete schopni snímky z kamery odeslat e-mailem pomocí modemu v telefonu pomocí bezdrátového spojení.

  To zní skvěle, že? Teoreticky ano. Ale ve skutečnosti neexistuje dostatečná šířka pásma pro použití Bluetooth k posílání kvalitního videa e-mailem.

Udělejte si seznam kamer

Když se vydáte koupit novu nablýskanou digitální videokameru, budete mít na výběr z velkého množství: sedm hlavních elektrotechnických společností prodává digitální videokamery (Sony, JVC, Panasonic, Canon, Sharp, RCA, Samsung), každá nabízí širokou paletu kamer.

Na trhu existuje více než 30 různých digitálních videokamer, ze kterých si můžete vybírat, proto je důležité určit, k jakému účelu kameru potřebujete a jaké funkce tyto potřeby budou naplňovat.

Dříve než se vypravíte do obchodu s kamerami, udělejte si seznam – rozhodněte se, co je pro vás důležité a co ne, a když budete konfrontování s příjemným vodopádem slov prodavače, nejspíš mu nepodaří vás přesvědčit ke koupi něčeho, co jste koupit nechtěli.

 • Formáty pro ukládání videa

  První otázka, kterou musíte položit sami sobě, je tato: „V jakém formátu chci zaznamenávat na mojí digitální videokameře?” Ačkoli velká většina zaznamenává na MiniDV, existují na trhu i další formáty a může se snadno stát, že si naběhnete.

 • Objektivy

  Objektivy jsou nanejvýš důležitou součástí kamery. Když se budete poohlížet po objektivech k vaší videokameře, vezměte v úvahu:

 • Význam optického zoomu

 • Ignorujte digitální zoom

 • Vstup a výstup

  Získání maximálního užitku z vaší digitální videokamery zahrnuje provedení záznamu a pak přenesení zaběru mimo kameru a jeho další zpracování. Ačkoli všechny videokamery budou mít port FireWire, můžete potřebovat další porty v závislosti na tom, co budete se svou videokamerou dělat.

 • Stabilizace obrazu

  Dokonce i když máte pevné ruce jako chirurg, chvění kamery se vždy v jednom či druhém místě objeví. Ať je to poryv větru nebo jemný rytmus vašeho dýchání, vždy při filmování budete kamerou pohybovat. Tento problém sužovat uživatele domácího videa před deseti lety, kdy výsledkem byla rozpohybovaná videa z dovolených. Moderní digitální videokamery mají technologie, které pomáhají tento problém trochu lépe zvládat.

 • Možnosti fotografovat

  Jedním z posledních vývojových trendů ve světě digitálních videokamer je přidávání jednoúčelové paměťové karty pro ukládání fotografií. Je to pokus o překlenutí mezery mezi pohybem a statickou fotografií a každá moderní digitální videokamera obsahuje funkci pro vytváření fotografií. Některé kamery mají dokonce zabudovaný blesk.

 • Nízká světelnost

  Kvalita vašich snímků často závisí na množství světla. Příliš mnoho světla a vaše video bude vypadat jako po výprasku. Příliš málo světla a vaše video bude vypadat blátivě. Všechny digitální videokamery budou mít funkci nazvanou „automatický expozice” – kamera sama nastaví množství světla a pokusí se dosáhnout optimálního obrazu.

 • Životnost baterií

  Jako u většiny elektronických zařízení závisí funkčnost digitální videokamery na elektřině. Pokud máte mrtvou baterii, máte mrtvou digitální videokamer. Pokud nechcete dojít zklamání z vlastnictví zbytečné kamery ve chvíli, kdy uniká velký moment k zachycení, měli byste vzít v úvahu některé věci při výběru vaší kamery:

 • čas nahrávání

 • volitelné baterie

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9643 (vitejdoma.cz/rodina#7796)


Přidat komentář