Cyklistické vybavení

Pokud je důležitá kompatibilita kola a nosiče, o brašnách to platí dvojnásob. Před koupí je nutné vyzkoušet, zda se brašny dají upnout na nosič. Zřejmě nejlepší cestou je koupit nosič s brašnami společně, či dokonce koupit obojí společně s kolem.

Brašny a nosiče na kolo

Základním kritériem při výběru cyklonosiče je požadavek na kompatibilitu s kolem. Od toho se pak odvíjejí veškeré další souvislosti, proto se vždy vyplatí vyzkoušet upevnění nosiče na kolo ještě před jeho zakoupením.

 • Zadní nosiče

  Zadní nosiče z levnějšího materiálu mívají většinou pevné úchyty a nejsou-li na zadní vzpěře rámu kola odpovídající návarky, zřejmě se nosič na kolo nedá upevnit. Dražší nosiče mají posuvné držáky, které lze podle rozměrů kola upravit. Pokud kolo nemá návarky vůbec, nezbývá než koupit nosič s univerzálním uchycením, který trubky zadní vzpěry obepíná. Zadní nosič mívá nosnost mezi 15-25 kg.

 • Přední nosiče

  Přední nosiče bývají upevněny v návarku na patce přední vidlice a v horní části např. objímkou k přední vidlici nebo do otvoru pro odrazku. Na odpruženou přední vidlici se dají připevnit přední nosiče většinou dost obtížně. Přední nosič mívá nosnost 7-15 kg. Nosič na sedlovku mívá nosnost kolem 8 kg a nosič na řídítka je určen pro mapu a lehké věci.

 • Materiál nosičů

  Používajií se především tři základní materiály. Nejlevnější a nejtěžší jsou nosiče z plné ocelové tyčoviny (zadní nosič kolem 1,5 kg), o něco lehčí a dražší jsou nosiče z dutých ocelových trubek (zadní nosič kolem 800 g) a nejlehčí a zároveň i nejdražší jsou nosiče z dutých hliníkových trubek (zadní nosič kolem 550 g).

Brašny a nosiče na kolo

Pokud je důležitá kompatibilita kola a nosiče, o brašnách to platí dvojnásob. Před koupí je nutné vyzkoušet, zda se brašny dají upnout na nosič. Zřejmě nejlepší cestou je koupit nosič s brašnami společně, či dokonce koupit obojí společně s kolem.

Možným zdrojem problémů je upínání brašen na nosič. Brašny musejí sedět pevně i při tlačení kola do kopce a při brzdění. Nejlevnější způsob pomocí popruhu s přezkou může být velmi zdlouhavý, dotahovací popruh může vadit v drátech. Mnohem hodnější jsou systémy s možností rychlého sejmutí brašen z nosičů, například upínání pomocí závěsných háčků (někdy s pojistkou) a protitahových gumicuků, dobrým řešením je také nasazení brašen na destičku se suchými zipy. Při výběru typu cyklobrašen je třeba upínacímu systému věnovat pozornost.

Na co si dát pozor při nákupu brašny:

 • vyzkoušet systém upínání brašen;
 • brašny nesmějí vadit při šlapání, kdo má velké boty a ještě třeba nášlápné pedály, mohl by mít problém;
 • brašny se nesmějí posouvat při brzdění a při jízdě z kopce při tom nesmějí vadit při šlapání);
 • brašny bez výztuh se mohou časem prohnout a vadit i v otáčení;
 • vrchní strana brašen by měla umožňovat přichycení dalšího vybavení;
 • reflexních plošek není nikdy dost;
 • stavebnicový systém dovoluje dát na kolo vždy optimální počet brašen;
 • prázdné brašny by neměly na nosiči vlát, vhodná je pevnější konstrukce nebo kompresní systém.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9655 (vitejdoma.cz/rodina#8033)


Přidat komentář