Co je to syndrom prázdného hnízda

Tzv. syndrom prázdného hnízda vniká u rodičů, zejména u matek, po odchodu dítěte z rodiny. Projevuje se pocity úzkosti, osamělosti, strachu z úplné ztráty svých potomků. Přemíra volného času a prázdný prostor v bytě jim přináší pocit nejistoty.

Syndrom prázdného hnízda

Tzv. syndrom prázdného hnízda vniká u rodičů, zejména u matek, po odchodu dítěte (popř. dětí) z rodiny. Projevuje se pocity úzkosti, osamělosti, strachu z úplné ztráty svých potomků. Přemíra volného času a prázdný prostor v bytě jim přináší pocit nejistoty.

Odchod dítěte z domu

Jakmile dospělé dítě odejde z domu, nastává rodičům nová etapa života. Zejména matky by své děti měly nejraději stále pod kontrolou, péče o ně je přece hlavní smysl jejich života. Poté, co děti vyletí z hnízda, mají rodiče pocit, že už jim nezbývá nic jiného než stárnout a často se dostavují deprese. Opuštění rodičů je také velkou prověrkou rodičovských vztahů – ty dobré se většinou upevní, špatné se mohou naopak úplně rozpadnout.

Je lepší si někdy promluvit

Při odchodu dětí se někdy dostavují hádky a výčitky. Je ale třeba pochopit i druhou stranu – každé dítě touží postavit se jednou na vlastní nohy, žít se svým partnerem a zařídit si život podle svého. Odchod dítěte není v žádném případě známkou toho, že vás nemá rádo! Vzpomeňte si na sebe v mládí, jakou jste měli radost, když vaší rodiče odjeli byť jen na několik dní pryč z domu. Znamenalo to snad také, že jste je neměli rádi?

 

Pokud se chcete vyhnout konfliktům a tomu, že vás dítě bude navštěvovat nerado ze strachu z dalších výčitek, sedněte si spolu a v klidu popovídejte. Kromě nářků, jak se cítíte („Tohle mám za všechno, co jsem pro tebe udělala..”), se zeptejte i vy svého dítěte, jak se cítí ono.

Vyplňte čas, tím co jste vždy chtěla dělat

Pokud budete po odchodu dítěte trpět depresemi, najděte příjemný způsob, jak vyplnit svůj volný čas. Chtěla jste odjakživa jezdit na koni? Přihlaste se do jezdecké školy. Baví vás vaření? Kupte si kuchařku a vyzkoušejte nové recepty. Právě teď můžete naplnit své touhy, na které pro péči o děti dosud nebyl čas. Pokud je však vaším hlavním přáním dále péče o děti, můžete pracovat jako dobrovolnice na lince bezpečí nebo pomáhat handicapovaným dětem. Nebo si počkejte na vnoučata.

Vždy něco končí, ale něco nového začíná

Syndrom prázdného hnízda zažívají spíše ženy, které jsou na svých dětech v určité míře závislé a upřednostňují jejich zájmy před svými. Matky, které svým dětem dopřávají volnost a věnují se i vlastním zájmům, se smiřují s odchodem dítěte lépe. Může dokonce nastat i úplně opačná situace, kdy se matkám po odchodu dětí v podstatě uleví. Více času i prostoru vnímají pozitivně – konečně mohou dělat také něco pro sebe a svého partnera. Vždy záleží na samotném jedinci, jak se k odchodu svých dětí postaví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9614 (vitejdoma.cz/rodina#5176)


Diskuze a zkušenosti

Bency | 31.12.2011 14:25
Když jsou děti doma, jsou to nejlepší roky života ...................................................................


Přidat komentář