Altány a pergoly na zahradu

Mnoho z nás touží posedět si s rodinou či s přáteli v místě zahrady schované před stínem, osázené voňavými rostlinami, mít tak své místo k odpočinku. Příjemné posezení navodí tu správnou zahradní atmosféru každého jara, léta i babího podzimu.

Dětská hřiště na zahradu

Navštivte online prodej dětských hřišť na zahradu. Výběr za velmi nízké ceny.

Pergoly i altány patří k nejžádanějším místům našich zahrad. Využijeme je k odpočinku, relaxaci, posezení s rodinou i přáteli. Výborně slouží jako ochrana před sluníčkem, tvoří nám požadovaný stín, ale také mají funkci protihlukovou, a to když je necháme obrůst pnoucími rostlinami. Jsme tak krytí od zvědavců z ulice, tvoří nám soukromí. Nejčastějším materiálem pro stavbu pergol a altánků je dřevo. Ale je možné také využít kov či cihly, ale nesmí chybět konstrukce obrostlá pnoucími rostlinami. Pergoly i altány se vyrábí většinou na míru dle přání zákazníka.

Pergoly

Co je to pergola? Jde o konstrukci z sloupků a trámků, nejběžnějším materiálem je dřevo. Pergola má úlohu jako opora pro popínavé rostliny, zastiňuje nám cestičky a uličky zahrady, ale také nám dává stín nad místem k posezení. Pergola může stát volně v zahradě nebo její stěny navozují na dům či zeď. Pergoly se po většinou vyrábějí ze dřeva, které může být hoblované, ale také se může ponechat neopracované, přírodní, stačí odstranit kůru a třísky. Ošetření dřeva

Podstatný je výběr dřeva, které musí být nepopraskané, nemá uvolněné suky, není prohnuté ani pokroucené. Všechny dřevěné části pergoly je nutné ošetřit ochranným prostředkem. Dřevo může zůstat bezbarvé či tónované, namoříme jej tak, aby barva pergoly harmonizovala s okolím. Aby to ladilo naším očím i duši.

Ukotvení pergoly

Především musíme ukotvit do země kovové hroty s pouzdrem na přichycení hranolů pergoly. Konce hranolů poté zasuneme do pouzder a pevně přišroubujeme. Odolnější variantou je ukotvení hranolů do betonu pomocí kotevních šroubů.

Vztyčování sloupků

Opěrné sloupky je možno zapustit přímo do země. K vyhloubení otvorů využijeme zemní vrtačku. Na dno otvoru dáme vrstvu štěrku a pak zabetonujeme do něj sloupek. Dejte pozor, aby mezi betonem a dřevem nezůstala žádná mezera, kde by se mohla natéct dešťová voda a tím by sloupek rychleji zahníval.

Upevnění příčných břeven

Nejlepší způsob připevnění trámků ke sloupkům je přišroubování. Použijeme šrouby delší než 15 cm, jelikož je tloušťka dřeva veliká. V obchodních sítích se dá také koupit železná kulatina nebo kulatina se závitem, a tak si šrouby připravíme sami podle skutečné potřeby. Mezi dřevo a maticí vkládáme podložku a šrouby naolejujeme, tím je ochráníme před rzí, a je tak možné šrouby zase povolit dle potřeby.

Opěra pro trámky a břevna

Tam, kde se pergola setkává se zdí, můžete použít závěsné nosníky, o něž se příčné trámky opřou. Trámek ke zdi můžete připevnit i kotevními šrouby. Do podélného nosníku vyřízněte předem zahloubení pro příčné trámky. Použití šroubů není u menších dílů nutné. Ke spojení stačí hřebíky nebo vruty.

Protihluková zábrana

Překvapením pro Vás bude, jak pergola postavená na terase či balkoně potlačí hluk. Když postavíte kostru, k patě každého nosného sloupku postave nádobu, ve které můžete pěstovat jednoleté nebo trvalé popínavé rostliny. Když plně narostou, jejich listy ztlumí hluk z ulice i zvuky od sousedů.

Ostražitost před vichřici

Dotýká-li se část pergoly domu, zhotovte kostru sice lehkou, ale pevnou a její základy také pevné. Listy rozrostlých plaménku, pnoucích růží a vistárií ji značně zatíží a takové zatížení ještě umocní silný vítr.

Pergola, která přináší ovoce.

Pergola se silnou dřevěnou nebo železnou konstrukcí vypadá velice zajímavě, je-li prorostlá jabloněmi. Na jaře Vás ohromí plnými květy a v pozdním létě nebo na podzim se promění v místo s lehce dosažitelnými plody, jablky.

Altány

Většinou jde o dřevěné či kovové stavby s otevřenými stěnami. Jsou postavené v prostoru velkých zahrad. Přináší nám estetický ale i dokonalý, vyvážený a krásný vzhled našich zahrad.

Postranní mřížky

Nejvhodnější stěnou pro otevřené altány je dřevěná laťková mříž s kosočtvercovou nebo pravoúhlou konstrukcí. Tvoří ideální podložku pro pnoucí rostliny, jako je plamének, zimolez nebo růže. Používá se také drátěné pletivo, které dřevěnou mříž plně nahradí, ovšem je méně pevné, ale hlavně méně esteticky vhodné. U kovových altánků je mříž vytvořena z kovu, vyrábí ji často umělečtí kováři. Jde o krásnou ovšem drahou záležitost zahrad.

Pevné uchycení

Rostliny, které svým růstem nabývají na hmotnosti, vyžadují pevnou konstrukci, která je řádně zakotvená v zemi. Mohlo by se totiž lehce stát, že při silnějším větru by celá konstrukce altánu spadla.

Delší životnost dřevěného altánu

Silné kůly, na jednom konci seříznuté do špičky, mohou posloužit jako nosníky altánu.  Dnes jsou k dostání ve všech zahradnických centrech a prodejnách pro kutily. K prodloužení životnosti se špičaté konce namáčí do konzervačního prostředku na dřevo a nechají se řádně napouštět cca 48 hodin. Do země se po té zatlučou asi 3 cm po okraj ochranného nátěru.

Pergoly a altány slouží k vizuálnímu předělení zahrad od domu či hospodářských budov. Zkrášlují naše zahrady. Jsou to nejnavštěvovanější místa zahrad od jara do podzimu. Mnohdy jejich stěny tvoří dělící plot se sousedy. Mnoho firem se zaměřuje na stavbu pergol, altánu, ale také přístřešku na auto dle originálního přání zákazníka. Poradí Vám s výběrem typu pergoly či altánku, s výběrem materiálu, propočtou cenovou kalkulaci. Zároveň domluvenou stavbu zrealizují. Dnes se velmi často staví tzv. rohové pergoly, které poskytují dost místa pro větší rodinu k posezení, k relaxaci, ale také k možnosti výstavby zahradních grilů, krbů či pecí. Díky těmto grilům a krbům strávíme v pergole velmi mnoho letních večerů s příjemným posezením s rodinou a přáteli.

Doporučujeme :

  • Výroba pergol Kroměříž - firma pana Bureše poskytuje výrobu skleníků z lexanu. Výroba přístřešků a zasklení. Kompletní stavbu pergol. Širokou nabídku zimních zahrad, zastřešení balkonů a bazénů. Kontaktovat ho můžete na tel. : 606 826 822, nebo emailu: bures.j.km@tiscali.cz

  • Výroba pergol na míru Olomouc - firma pana Kuby se specializuje na tesařské a pokrývačské práce. Nabízí i montáž dřevěných střešních vazníků. Výroba pergol a altánu na míru. Montáž přístřešků pro automobily. Kontaktovat ho můžete na tel. :737700498, nebo emailu : karlos.kouba@seznam.cz

  • Levné domy Středočeský kraj - firma Levné domy staví kvalitní nízkoenergetické rodinné domy na klíč. Stavba bungalovu a podkroví. Renovace interiéru. Kompletní stavba pergol,zahradních domů a přístřešků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9774 (vitejdoma.cz/rodina#9913)


Přidat komentář